Log in

Premis Casal Bernat i Baldoví 2016

Relación de premios concedidos por la A.C. Casal Bernat i Baldoví en relación a las Fallas 2016

Autor:

Fotos: Óscar Rueda

Premi “Almodí” a l’escena reivindicativa valenciana, dotat en 200 euros:
Falla: Azcàrraga – Ferran el Catòlic
Artiste faller: Vicent Martínez Aparici

Premis “Garrofa” a la millor crítica en llengua valenciana en la Falla.
Premi Garrofa: Plaça del Mercat Central
1er. Accèssit: Regne de Valéncia – Duc de Calàbria
2on. Accèssit: Pl. Garcia Morato - Yecla

Premis “Garrofa” a la millor crítica en llengua valenciana en la Falla infantil.
Premi Garrofa infantil: Santiago Rusinyol – Comte de Lumiares
1er. Accèssit: Cervantes – Pare Jofré
2on. Accèssit: Regne de Valéncia – Duc de Calàbria

Premi a la millor dicció en el concurs de teatre en llengua valenciana, dotat en 500 euros:
Falla: Doctor Domingo Orozco – Bailén (Burjassot), obra curta B

Premis “Renaixença” a l’us de la llengua valenciana durant l’eixercici faller:
Premi “Renaixença”: Lo Rat Penat
Accèssit: Fra Pere Vives – Bilbao – Maximilià Thous
El Jurat decidix fer mencions especials a les falles L’Amistat (Alfafar), L’Albufera (Catarroja) i El Charco (Catarroja).

Premis “El Mòle” al millor artícul d’investigació en el llibret, dotat en 100 euros:
Premi “El Mòle”: “El Grau de Valéncia”, de Juan Carlos Garcia Aleixandre. Falla Francesc Climent - Uruguai
1er. Accèssit: “El Centenar de la Ploma”, de Joan Romero Moya. Falla El Charco (Catarroja).
2on Accèssit: “El Sant Càliç de Valéncia”, de Maximino Gómez i Emilia Bertolín. Falla Verge de la Cabeça – Josep Mª Mortes Lerma.
3er. Accèssit: “El centenari de la mort d’Antoni Càrpio”, d’Ampar Orellano. Falla L’Albufera (Catarroja).
El Jurat decidix fer mencions especials als treballs de Palleter – Erudit Orellana, Plaça d’Espanya i Falla El Rabal (Catarroja).

Distincions “Purna” a l’us de la llengua valenciana en el llibret.
Falla Azcàrraga –Ferran el Catòlic
Falla Bisbe Jaume Pérez – Lluís Oliag
Falla El Charco (Catarroja)
Falla El Rabal (Catarroja)
Falla Pl. Espanya
Falla Fra Pere Vives - Bilbao – Maximilià Thous
Falla Francesc Climent – Uruguai
Falla Guillem Sorolla – Recaredo
Falla Illes Canàries – Trafalgar – Samuel Ros
Falla L’Albufera (Catarroja)
Falla L’Amistat (Alfafar)
Falla Lo Rat Penat
Falla Palleter – Erudit Orellana
Falla Pere Cabanes – Comte de Lumiares
Falla Regne de Valéncia - Ciscar
Falla Rubén Darío – Fra Lluís Colomer
Falla Salamanca – Comte d’Altea
Falla Santa Maria Micaela – Martí l’Humà
Falla Santiago Rusinyol – Comte de Lumiares
Falla Verge de la Cabeça – Josep Mª Mortes Lerma

Comissions mereixedores de la Distinció Flama a l'us de la llengua valenciana en la falla:

Distinción Flama a la falla gran i la falla infantil

Falla Alberich-Héroe Romeu
Falla Antoni Molle-Gregori Gea (Mislata)
Falla Av. França - A. Toran i Olmos
Falla Azcàrraga-Ferran el Catòlic
Falla Baró de Patraix-Conca
Falla Carcaixent-Compromís de Casp
Falla Carretera Escrivà-Cooperativa Sant Ferran
Falla Cervantes-Pare Jofré
Falla Ciutat de l'Artiste Faller
Falla Dr. Gil i Morte-Dr. Vila Barberà.
Falla Dr. Oloriz-Arquebisbe Fabian i Fuero
Falla Emili Baró-Enric Ginesta.
Falla Escultor Pastor-Gravador Jordan (La Fonteta)
Falla Fèlix Pizcueta-Ciril Amorós
Falla Ferran el Catòlic-Àngel Guimerà
Fra Pere Vives-Bilbao-Maximilià Thous
Falla Guillem de Castro - Triador
Falla Guillem Sorolla-Recaret
Falla Ingenier Vicent Pichó-Av. Valladolit
Falla Josep Benlliure-Teatre de la Marina
Falla Mendizábal (Burjassot)
Falla Mercat Central
Falla Murillo-Palomar
Falla Músic Espí-Gravador Fabregat
Falla Nort-Dr. Zamenhoff
Falla Palleter-Erudit Orellana
Falla Pare Santonja-Cardenal Benlloch (Mislata)
Falla Pere Cabanes-Comte de Lumiares
Falla Pérez Galdós-Calixte III
Falla Plaça García Morato-Yecla
Falla Plaça del Negret
Falla Plaça Sant Bult
Falla Plaça Segòvia –Dr. Tomàs Sala.
Falla Puebla de Valverde-II República Espanyola
Falla Regne de Valéncia-Císcar.
Falla Regne de Valéncia-Duc de Calàbria
Falla Riu Tajo-Cavite
Falla Rubén Darío- Fra Lluís Colomer
Falla Sant Josep de la Montanya-Terol
Falla Santiago Rusiñol- Comte Lumiares
Falla Sants Just i Pastor - Serradora
Falla Tres Camins-Pinedo
Falla Verge de la Cabeça-Josep Maria Mortes Lerma
Falla Verge de Lepant (Castellar)

Distinció Flama a la falla gran

Falla Almirant Cadarso-Comte d’Altea.
Falla Àngel Villena-Pintor Sabater
Falla Arquitecte Alfaro - Francesc Cubells
Falla Av. Burjassot-Pare Carbonell (Benicalap)
Falla Av. de l’Oest
Falla Bailén-Xàtiva.
Falla Barraca-Travessia Iglésia del Rosari
Falla Barri de la Llum.
Falla Camí de Barcelona-Travessia de Moncada
Falla Corregeria-Bany dels Pavesos
Falla Creu i Mislata.
Falla Cuba-Lliterat Azorín
Falla Daroca-Pare Viñas.
Falla Dr. Collado
Falla Dr. J.J. Dómine-Port
Falla Dr. Manuel Candela-Av. del Port
Falla Duc de Gaeta-Pobla de Farnals.
Falla En Sendra- Plaça de Coll
Falla Espartero - G.V. Ramón y Cajal
Falla Espartero-Mestre Plasència (Burjassot)
Falla Evaristo Bas-Cullera (Benimàmet)
Falla Ferros-Joan Batiste Perales
Falla Fra J. Rodríguez-Pintor Cortina.
Falla Francesc Climent-Uruguai-Marqués de Bellet.
Falla García Lorca - Oltà
Falla General Barroso-Litògraf Pascual i Abad
Falla General Pando-Serrano Flores.
Falla Goya-Brasil
Falla Gravador Esteve-Ciril Amorós.
Falla Ingenier Manuel Maese - Cristòfol Llorens
Falla Isabel la Catòlica-Ciril Amorós
Falla Jesús-Sant Francesc de Borja.
Falla Joan Baptiste Vives-Salvador Ferrandis Luna
Falla Joaquim Costa-Burriana.
Falla Joaquim Costa-Comte d’Altea.
Falla Luz Casanova-Pare Espasa (Quart de Poblet)
Falla Manuel Arnau-Creu Coberta
Falla Manuel Melià Fuster-Carles Cortina
Falla Mare de Deu de la Fontsanta
Falla Menorca-Lluís Bolinches
Falla Mercat de Russafa
Falla Mestre Aguilar-Maties Perelló
Falla Mestre Bellver-Marià Ribera
Falla Mestre Valls-Marí Albesa
Falla Molinell-Alboraya.
Falla Nador-Miraculosa.
Falla Pelai-Matemàtic Marçal
Falla Pintor Domingo-Guillem de Castro
Falla Pintor Salvador Abril-Peris i Valero.
Falla Pizarro-Ciril Amorós
Falla Plaça de la Creu-Els Àngels
Falla Plaça Vicent Castell Maiques
Falla Pobla del Duc-Benipeixcar
Falla Poeta Alberola-Totana
Falla Poeta Altet-Benicarló.
Falla Poeta Asins-Alegret-Puçol (Els Jovenils)
Falla Primat Reig-Vinaròs.
Falla Quart-Túria.
Falla Reina-Pau-Sant Vicent
Falla Rodríguez de Cepeda-Llorenç Palmirenyo
Falla Rosari-Plaça Calabuig
Falla Rubén Vela-Dr. Waksman
Falla Sant Pere-Mare de Deu de la Vallivana
Falla Sant Vicent de Paül-Diputada Clara Campoamor
Falla Santa Maria Micaela-Martí l’Humà
Falla Serrans-Plaça dels Furs
Falla Tres Forques-Conca-Pérez Galdós.
Falla Trinitat-Alboraya

Distinció Flama a la falla infantil

Falla Albereda-Av. França
Falla Av.Portugal-Fragata.
Falla Borrull-Socors
Falla Cadis-Els Centelles
Falla Camí Nou de Picanya-Nicolau Primitiu
Falla Císcar- Burriana
Falla Conchita Piquer-Monasteri de Poblet
Falla Cuba-Buenos Aires
Falla General Llorens-Dr. Marco Merenciano
Falla Mare de Deu de la Fontsanta
Falla Mercat de Montolivet.
Falla Pare Doménech-Pio XII.
Falla Plaça de la Moreria (Mislata)
Falla Plaça del Pouet (Burjassot)
Falla Ramiro de Maeztu-Els Lleons.
Falla Ribera-Convent de Santa Clara.
Falla Salamanca-Comte d’Altea.
Falla Sant Vicent Màrtir-Pianista Ampar Iturbi
Falla Vicent Sancho Tello - Chile

L'entrega de Premis i Distincions 2016 tindrà lloc el pròxim dijous 19 de maig a les 19:30 en el Museu del Gremi Artesà d'Artistes Fallers.

Canal Youtube

Canal Youtube

Publicidad